آموزش قدم به قدم اورکلاک کارت گرافیک (افزایش قدرت کارت گرافیک) – بخش دوم

بخش اول از توضیحات مربوط به اورکلاک را به توضیحات قسمت های مختلف کارت گرافیک اختصاص دادیم و امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعاتی مختصر و مفید را در رابطه با کارت های گرافیک در اختیار شما قرار دهیم. اگر بخش اول از مقاله ی “آموزش قدم به قدم اورکلاک کارت گرافیک” را مطالعه نکرده اید، پیشنهاد میکنم جهت آشنایی با کارت گرافیک و راحتی انجام اورکلاک، آن را مطالعه نمایید.

حال نوبت می رسد تا به صورت کاملا عملی و قدم به قدم، آموزش اورکلاک کارت گرافیک را یاد بگیریم و از آن استفاده کنیم.

اما اورکلاک چیست؟

اورکلاک به معنای افزایش فرکانس برخی از پارامتر های کارت گرافیک به وسیله ی نرم افزار های مخصوص که از حالت استاندارد و کارخانه ای که برای آن مشخص شده است، می باشد و بسته به ساخت و مدل هر کارت گرافیکی، می تواند عملکرد خود را نشان دهد.

چه بخش هایی از کارت گرافیک را می توان اورکلاک کرد؟

Core Clock و Memory Clock، بخش هایی هستند که می توان آنها را افزایش داد. در کارت های گرافیک شرکت انویدیا نیز می توان پارامتری با نام Shader یا واحد های سایه زن را تغییر داد. البته باید توجه داشت که این پارامتر با ضریب مشخصی که برابر با 2.12 می باشد، نسبت به فرکانس هسته افزایش پیدا می کند که در ادامه توضیحات بیشتری خواهیم داد.

پیش از اورکلاک

نکاتی هست که باید پیش از اورکلاک توجه داشت. در درجه ی اول سعی کنید موقع اورکلاک کردن کارت گرافیک، از جدیدترین درایور کارت گرافیک خود که توسط Nvidia و AMD عرضه می شود، استفاده نمایید.

موضوع دیگر، نیاز شما به چند نرم افزار مختلف است. نرم افزار های زیادی برای اورکلاک کردن وجود دارند که از معروفترین آنها می توان به AMD OverDrive، EVGA PrecisionX و MSI AfterBurner که ما به شما نرم افزار MSI AfterBurner را پیشنهاد می کنیم.

همچنین برای تست پایداری کارت گرافیک، به نرم افزارهای مرتبط نیاز داریم که باز هم پیشنهاد ما، نرم افزار شرکت MSI با نام Kombustor می باشد. البته این نرم افزار در کنار تست پایداری، یک امتیاز به کارت گرافیک نیز می دهد که می تواند نشان دهد قدرت کارت گرافیک افزایش پیدا کرده است. نرم افزار GPU-Z نیز برای مشاهده ی دقیق مشخصات کارت گرافیک مورد نیاز است.

همچنین توجه داشته باشید که هدف ما از اورکلاک، رکورد زدن نیست و تنها می خواهیم توان کارت گرافیک را افزایش دهیم. به همین دلیل، به بخش هایی همچون افزایش ولتاژ و … کاری نداریم.

می رسیم به آموزش قدم به قدم اورکلاک کارت گرافیک

خب در این آموزش، ما یک کارت گرافیک AMD Radeon HD 6790 XFX 1GB GDDR5 را اورکلاک می کنیم. در ادامه دلیل این کار را نیز بیان خواهیم کرد…

AMD Radeon HD 6790 XFX 1GB GDDR5

 ویندوزی که ما اورکلاک را بر روی آن انجام می دهیم، ویندوز 8.1 و از نوع 64 بیتی می باشد. همچنین درایور مورد استفاده، درایور 14.4 می باشد چرا که بسیار پایدار بوده (البته ما پیشنهاد میکنیم درایور جدید 14.9 را دانلود نمایید)

ابتدا نرم افزار GPU-Z را جهت مشاهده ی مشخصات فنی این کارت گرافیک اجرا می کنیم.

AMD Radeon HD 6790 XFX 1GB GDDR5 - Before OC

همانطور که مشاهده می کنید فرکانس هسته که با نام GPU Clock و در قسمت پایین مشخص شده است، 840 مگاهرتز می باشد که مقدار پیش فرض آن است. همچنین میزان سرعت حافظه یا Memory Speed که پس از GPU Clock نوشته شده است، 1050 مگاهرتز می باشد.

حال می خواهیم این کارت گرافیک را اورکلاک کنیم. پیش از اورکلاک کردن، باید به 3 قسمت دیگر توجه کنید، قسمت هایی که نشان می دهد قدرت پردازشی کارت گرافیک افزایش یافته است. این قسمت ها Bandwidth, Pixel Filtrate, Texture Filtrate می باشند.

یک نکته ی بسیار مهم وجود دارد و آن ترتیب اورکلاک کردن است. همیشه برای اورکلاک، ابتدا کلاک هسته یا فرکانس هسته را اورکلاک می کنیم چرا که ناپایداری بیشتری را به همراه می آورد. پس از آن به سراغ Memory Speed می رویم چرا که این پارامتر، ناپایداری کمتری را به همراه خود دارد و همچنین تاثیر کمتری در قدرت پردازشی کارت گرافیک دارد. همچنین افزایش فرکانس ها در مقیاس های 10 تا 15 مگاهرتز انجام می شود.

در رابطه با ناپایداری کارت گرافیک نیز، ناپایداری در نرم افزار Kombustor به صورت دانه های ریز، رشته های ریز یا هر اتفاق غیر طبیعی دیگری که آرتیفکت نام دارند، مشاهده می شود که می توانید نمونه های آن را در تصاویر زیر مشاهده نمایید.

furmark-artifact-gainward-hd-4870-gold-sample-01 vga overclock artifact

پس به هنگام اورکلاک باید به دقت مشاهده کرد که هیچ نا پایداری ای مشاهده نشود. همچنین باید دمای کارت را نیز در نظر داشت تا بالاتر از 80 درجه نرود.

حال اورکلاک را با نرم افزار AfterBurner شروع می کنیم. توجه داشته باشید که به خاطر طولانی نشدن مطلب، از قرار دادن تصاویر مرحله به مرجله خودداری کرده و نتیجه ی نهایی را قرار می دهیم.

1. در ابتدا یک تست پایداری با نرم افزار Kombustor از کارت گرافیک می گیریم تا علاوه بر مشاهده ی محیط کلی نرم افزار، امتیاز کارت گرافیک خود را مشاهده کنیم تا بتوانیم آن را پس از اورکلاک، مقایسه کنیم. تنظمیات را به صورت پیش فرض قرار داده و گزینه ی Preset را بر روی 720 قرار دهید.

AMD Radeon HD 6790 XFX 1GB GDDR5 - MSI Kombustor

 حال بر روی Start Benchmark کلیک کنید تا تست شروع شود. امتیاز کارت گرافیک ما 1656 شد.

2. حال نرم افزار AfterBurner را اجرا می کنیم و شروع به اورکلاک کارت گرافیک می کنیم. همانطور که مشاهده می کنید مقادیر Core Clock و Memory Clock به صورت پیش فرض مشخص شده اند.

AMD Radeon HD 6790 XFX 1GB GDDR5 - MSI After Burner - Before OC

3. حال شروع می کنیم در اندازه های 10 تا 15 مگاهرتز، مقدار Core Clock را افزایش می دهیم و پس از هر بار انجام این کار، به مدت 10 دقیقه تست پایداری را با نرم افزار MSI Kombustor اجرا می کنیم. با همان شرایط و همان تنظمیات، اما این بار بر روی گزینه ی Start Stress Test کلیک کنید.

4. پس از اینکه هیچ آرتیفکت یا ناپایداری ای را مشاهده نکردید (تصاویر بالا)، به کار خود ادامه دهید. مقدار Core Clock را مجددا افزایش دهید و این بار پس از افزایش 10 مگاهرتز، 20 دقیقه تست پایداری انجام دهید.

5. این کار را تا جایی ادامه دهید که بتوانید آرتیفکت ها یا ناپایداری ها را مشاهده نمایید. پس از اینکه آرتیفکت مشاهده شد، 5 گاهرتز فرکانس را پایین آورید و به مدت 30 دقیقه تست پایداری انجام دهید تا بهترین فرکانس به دست بیاید.

پیوسته دما ار با خود نرم افزار افتربرنر مشاهده و دنبال کنید تا بالاتر از 80 نرود!

6. حال نوبت به Memory Clock می رسد. این کار را نیز دقیقا همانند Core Clock انجام دهید تا به بهترین میزان و فرکانس که پایدار است دست پیدا کنید.

نتیجه گیری نهایی

ما توانستیم فرکانس هسته را از 840 تا 890 و سرعت حافظه را از 1050 تا 1140 افزایش دهیم و هیچ ناپایداری یا آرتیفکتی را مشاهده نکردیم. امتیاز کارت ما در این شرایط در نرم افزار Kombustor از 1656 به 1745 افزایش پیدا کرد و فریم در ثانیه (FPS) نیز از 27 به 30 افزایش پیدا کرد. همچنین دمای کارت از 77 درجه نیز فراتر نرفت.

در تصویر زیر نیز می توانید مشخات فعلی کارت گرافیک را بعد از اورکلاک کردن، مشاهده نمایید.

AMD Radeon HD 6790 XFX 1GB GDDR5 - After OC

به وضوح مشخص است که میزان Bandwidth, Pixel Filtrate, Texture Filtrate افزایش پیدا کرده است! افزایش بسیار زیاد Bandwith به علت افزایش زیادی Memory Speed می باشد.

اما چرا ما این کارت را انتخاب کردیم؟

دلیل این کار، این بود که کارت که ما در اختیار داشتیم مدل رفرنس بود، یعنی مدلی که محدودیت ها بسیار زیادی دارد و اصلا مناسب اورکلاک نیست. به همین دلیل ما نتوانستیم Core Clock را که اصلی ترین مقیاس برای افزایش توان پردازشی کارت گرافیک می باشد، بیشتر کنیم چون دما بالاتر می رفت.

مدل غیر رفرنس این کارت، دارای 2 فن می باشد و توانایی خنک سازی بسیار بالایی دارد، کارت 6790 نیز توانایی زیادی در اورکلاک شدن دارد اما به علت اینکه کارت ما رفرنس بود، نتوانستیم آن را چندان اورکلاک کنیم.

البته باید این نکته را ذکر کنیم که نویسنده ی این مطلب و وب سایت منتشر کننده ی آن، هیچ مسئولیتی در قبال به وجود آمدن مشکل برای کارت گرافیک را نمی پذیرد. همچنین این آموزش به صورت کاملا اختصاصی برای وب سایت تکنولوژی نیوز نوشته شده است و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع، غیر مجاز می باشد!

امیدوارم این آموزش بتواند شما را در جهت اورکلاک کارت خود و افزایش کارایی سیستم، به ویژه به هنگام بازی کردن، یاری نماید.

لینک کوتاه | منبع : Tech-News.ir

ديدگاه کاربران

43
دیدگاه بگذارید

avatar
25 Comment threads
18 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
26 Comment authors
افشینعلیمرتضیhassanfarshad Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
افشین
Guest
افشین

سلام حوصلم سر رفت گفتم همه رو بکشم آخر
آقا کشیدم یهو سیستم هنگید فن گرافیک آروم شد بعد امتیازم 1500 بود تست کردم شده بود 200 کامپیوتر رو سریع ریست کردم برگشت سر جاش شانس آوردم گفتم که یه موقع خل نشید حرکت منو بزنید خخخ

علی
Guest
علی

سلام کارت گرافیک من 2گیگ radeon hd 5570 هست من مموری و کور رو تا اخر بالا بردم ولی دما خیلی بالا نرفت حدودا50 و ناپایداری هم نشون نداد مشکلی نداره؟؟؟ چون هیچ چیز خاصی دیده نشد خواستم بدونم اصلا کار کرده رو سیستمم؟

مرتضی
Guest
مرتضی

با سلام و خسته نباشید من لپ تاپ لنوو سری B50 دارم دوتا گرافیک داره
intel hd graphics 5500
amd radeon HD 8500 m
که با kombustor بنچمارکشو تست کردم
امتیاز گرافیک اینتل بیشتر میشه 908
و گرافیک اینتل هم 564
من اصلا متوجه نمیشم چرا باید گرافیک ضعیفتری برام بزارن رو سیستمم؟

hassan
Guest
hassan

سلام
باید تنظیمت رو سیو کرد؟
من اورکلاک کردم جواب داد ولی بعد از خاموش و روشن شدن کامپیوتر تنظیمات به حالت اولیش برگشت!

farshad
Guest
farshad

سلام من یه کارت GTX970 G1 Gaming دارم
تا چه اندازه به طور ایمن میشه اورکلاک کرد؟؟؟؟
تا جایی که میدونم تو بازی ها vram کم میاره میشه طوری حلش کرد اینو؟؟؟

REZA RM
Guest
REZA RM

باسلام و خسته نباشید..بعد ا زاینکه اور کلاک تموم شد باید برنامه Afterburner رو ببندم یا minimize کنم؟

Mohammad
Guest
Mohammad

سلام خسته نباشید
من کارت گرافیک gt840mدارم با برنامه msi after burnerفقط تونستم ١٣۵مگاهرتز core clockرو بیشتر کنم رمش رو هم ٢٠٠مگاهرتز اورکلاک کردم ولی قسمت ولتاژ قفله نسخه extereme msi after burnerهم از کارت گرافیک من پشتیبانی نمیکنه راهی وجود داره که بشه بیشتر از ١٣۵مگاهرتز core clockرو بیشتر کنم و قسمت ولتاژ رو از حالت قفل در بیارم

َAmirsh
Guest
َAmirsh

با سلام و خسته نباشید
من یه کارت گرافیک nvidia gt 610 دارم و تونستم تا یه حدی اورکلاک رو انجام بدم بدون اینکه ارتیفکتی ببینم ولی وقتی توی بازی میرم بعد از اینکه بازی اجرا میشه کارت گرافیک در گوشه سمت راست ارور display میده و تنظیمات اورکلاک هم بر میگرده به حالت قبل از اورکلاک میخواستم ببینم مشکل از کجاست با تشکر

امیرحسین
Guest
امیرحسین

سلام من مقداری افزایش دادم هر دو گزینه رو.اما وقتی تست که انجام میدهم قبل اینکه ده دقیقه بشه و خیلی زودتر دما به هشتاد میرسه..این یعنی باید به حالت اولیه برگردونم تنظیمات رو ؟بیرون از دست دما 48 است اما موقع تست خیلی زود به هشتاد میرسه.
منظور اینکه دما نباید موقع تست به هشتاد برسه ؟اگه رسید یعنی کارت گرافیک ما قابلیت این افزایش مقدار رو نداره ؟؟؟؟؟

iman
Guest
iman

سلام آیا کارت گرافیک Nvidia GT630 قابلیت اوور کلاک کردن داره یا نه ….ممنون

mohammad
Guest
mohammad

سلام از دوستان عزیز سوالی داشتم که اگر جواب بدید بینهایت ممنون میشم
سوال اول:دوستان عزیز من کارت گرافیکم nvidia G210 هست که میدونم کارت ضعیفیه ولی وقتی کنترل پنل انویدیا از درایو جدید نصبی و باز میکنم همه تیک های سیستمم اوکیه فقط کارت گرافیکم ضربدر خورده معناش چیه؟ حالا عکس میزارم
سوال دوم اینکه بجز گرافیک سیستمم در چه حدیه؟ motherboard:asus H61M-c -cpu:intel G2030 3.00GHz ram:6gig
یک سوال دیگه اینکه مادر برد 64 بیتیه یعنی چی؟یعنی در ویندوز 64 بیتی برنامه ها و بازی بهتر جواب میده؟

mohammad72
Guest
mohammad72

سلام دوست من خواهش میکنم در مورد سوال اولتون، اصلا بنده متوجه نشدم منظور شما رو، بهتره عکس قرار بدین تا بشه بهتر راهنمایی کرد در مورد سوال دوم، احتمالا باید بدونید که سیستمتون قدیمی هست … اینکه سیستم در چه حدی باشه به خیلی چیزا بستگی داره و تعریف شما از اون “حد”، ولی در کل سیستم قدرتمندی نیست و بیشتر به درد انجام کارهای روزمره میخوره در مورد سوال آخر، خیر، معنی 64 بیتی بودن مادربورد، پشتیبانی کردن اون از پردازنده های 64 بیتی هست که تمامی مادربوردهای امروزی، چه ارزون و چه گرون، همه از پردازنده های… Read more »

artiman
Guest
artiman

سلام خسته نباشید،من کارت گرافیک رو اورکلاک نمیکنم اما وقتی تست میگیرم نا پایداری نشون میده! از روز اول که لب تاپو گرفتم همینطوری بوده!تصویری که به عنوان تست نشون میده هیچ هنگی نداره فقط این خطه اینطوری نا پایداره(البته شکل تیک نیست فقط مثل تصاویر یکم بالا پایین میره)
nvidia 960m 4GB GDDR5

mohammad72
Guest
mohammad72

سلام، ممنونم
می‌بخشید دیر جواب میدم.
درسته حتما نباید سیستم هنگ کنه … آرتیفکت‌ها که نشونه ناپایداری هستند هم هر کدوم به یک شکلی ظاهر میشن
اون مورد میتونه علت های مختلفی داشته باشه
به هر حال مشکلی در این مورد وجود نداره و نیازی به نگرانی نیست

king
Guest
king

سلام ببخشید سوالم ربطی به تاپیک نداره
من یه مشکلی با نرم افزار gpu-z دارم اونم اینه که دو تا مشخصات از یه کارت گارفیت نشون میده وقتی مثلا میرم روی کارت اینتل دوباره بر میگردم رو این کارت کاملا مشخصات عوض میشه. یعنی اینجوری:

مشکل از کجاست

mohammad72
Guest
mohammad72

سلام دوست عزیز
امیدوارم سلامت باشید

از کدوم نسخه از این نرم‌افزار استفاده می‌کنید؟
سعی کنید یک بار این نرم‌افزار رو از این لینک هم دانلود و تست کنید

http://www.techpowerup.com/downloads/2627/techpowerup-gpu-z-v0-8-7

king
Guest
king

ببخشید اما من دارم از همین نسخه نرم افزار استفاده می کنم. امکان داره با اپدیت درایور این مشکل حل بشه؟

mohammad72
Guest
mohammad72

بله دوست عزیز این احتمال وجود داره

آراز
Guest
آراز

با سلام
این مشکلی که عرض میکنم فقط هنگام کار با ویندوز 7 پیش میاد در ویستا و یا 8 این مشکل پیش نمیاد.
صفحه لپ تاپ هنگام فیلم دیدن یهویی تاریک میشه و در حالت عادی هم صفحه یهویی به رنگ آبی در اومده و صدای موتور میده و تا از دکمه پاور خاموش روشنش نکنم صفحه همچنان تاریک میمونه.
مدل لپ تاپ من سونی VGN FW 490 DDB

mohammad72
Guest
mohammad72

سلام دوست عزیز

چنین چیزی نمینونه به این صورت باشه که مثلا در ویندوز 7 پیش بیاد
مشکلاتی که شما میگید میتونن به خاطر مشکلات سخت‌افزاری و ایراداتی که بعضی هاردها در طول زمان پیدا میکنن، به وجود بیاد .. منظورم این هست که چیزی که شما میگید چندان معقول به نظر نمیرسه

سوالی دارم، از چه نسخه‌ای از ویندوز 7 استفاده میکنید؟ سعی کنید حتما یه نسخه‌ی دیگه رو هم تهیه و امتحان کنید.

ابولفضل
Guest
ابولفضل

سلام من میخام بدونم اگه شر کنم بازی هارو میتونم رو گرافیک بالا تر اجرا کنم در ضمن لپ تاپ من صعنتیه و به گفته ی خودشون تا 16گیگ شر میشه اینم عکس :comment image

mohammad72
Guest
mohammad72

سلام دوست عزیز
معذرت میخوام دیر پساخ میدم
اورکلاک کردن گرافیک لپتاپ اصلا توصیه نمیشه … در مورد لپتاپ شما هم به خاطر مدل کارت گرافیک، با اورکلاک کردن نمیتونید عملکرد دستگاه رو بهتر کنید چون قابلیت اورکلاک این کارت خیلی پایین هست

در کل اصلا توصیه نمیشه که بخواید لپتاپ رو اورکلاک کنید چون لپتاپ ها سیستم خنک‌کنندگی مناسبی ندارن و اورکلاک پردازنده، رم و یا کارت گرافیک لپتاپ هم فقط باعث ایجاد گرمای بیشتر میشه که خب لپتاپ نمیتونه اون رو خارج کنه و ممکنه به کل دستگاه اسیب برسه

در مورد 16 گیگ متوجه نشدم منظورتون رو

kamran
Guest
kamran

سلام. ببخشید هر دفعه که سیستم خاموش میکنیم باید اورکلاک کنیم ؟

mohammad72
Guest
mohammad72

سلام
برای اینکه هر دفعه نخواید اورکلاک کنید، باید یه پروفایل درست کنید … به عکس نرم‌افزار Afterburner نگاه کنید
زیر اون قسمتی که ما اعداد رو عوض میکنیم، Fan Speed و Memory Clock و …
اونجا اگر ببینید، اعداد 1 تا 5 جلوی عبارت Profile نوشته شده برای همین کار هست

شما تنظیمات دلخواه رو اعمال کنید، بعد روی یکی از اعداد کلیک کنید و ذخیره کنید پروفایلتون رو
اینطوری نه نیازی نیست به اورکلاک مجدد … حتی با خاموش کردن کامپیوتر، چون تنظیمات ذخیره میشن تو سیستم

باز این مورد رو چک کنید خودتون.

Ainaz Shams
Guest
Ainaz Shams

سلام و خسته نباشد
لپ تاپ من مدل asus x550l هست و کارت گرافیک اون nvidia getforce 720m هستش
نمیدونم چرا گرافیک لازم و نداره اگه این کار رو انجام بدم درست میشه؟؟؟؟ لطفا راهنماییم کنید با تشکر

mohammad72
Guest
mohammad72

سلام دوست عزیز، ممنونم

منظورتون رو از اینکه میگید گرافیک لازم رو نداره متوجه نمیشم
منظورتون در چه موردی هست؟ در اجرای بازی‌های کامپیوتری؟

در کل، کارت گرافیک GT 720M، جزو کارت‌های رده‌پایین و ارزان‌قیمت انویدیا تلفی میشه و در حالت کلی، اصلا قوی نیست

حالا باز اگر بهتر توضیح بدید منظورتون رو، شاید بیشتر بتونم کمک کنم

Ainaz Shams
Guest
Ainaz Shams

سلام ممون از اینکه جواب دادین منظورم در کل هست گرافیک لپ تاپ واقعا بده تو همه موارد تو بازی و ….
میتونم کارت گرافیکشو عوض کنم؟؟ اگه میشه باید چی کار کنم؟؟

mohammad72
Guest
mohammad72

خواهش میکنم آهان خب درسته، همونطور که گفتم، این کارت واقعا قدرت پایینی داره و متاسفانه راهی هم برای افزایش قدرت اون وجود نداره هر چند بنده الان سرچ کردم، مدل کارت گرافیک لپتاپ شما جدیدتر هست، یعنی GT 820M توجه کنید، کلا لپتاپ‌ها برای بازی کردن ساخته نشدن و حتی لپتاپ‌هایی با قیمت 4 میلیون تومن هم به سختی میتونن بازی ها رو اجرا کنن …. در عوض این لپتاپ‌ها و لپتاپ شما، پردازنده‌ی بسیار قدرتمندی دارن، چون برای کارهای نرم‌افزاری تولید شدن در مورد اورکلاک هم واقعا اورکلاک کردن نمیتونه قدرت کارت شما رو افزایش بده … حالا… Read more »

شهریار
Guest
شهریار

سلام می خواستم ببینم این کارت گرافیک اورکلاک میشه یا نمیشه باتشکر اگه می شه زودتر جواب بدین خیلی ممنون

mohammad72
Guest
mohammad72

سلام دوست عزیز
بله، نه اینکه اورکلاک نشه، اما این کارت قدرت زیادی تو این زمینه نداره و اصلا نمیشه تو بحث افزایش کارایی، روش مانور داد

b
Guest
b

هنگام اجرا برنامه کا بوسترسیستم خیلی کند میشه یعنی مشکل داره ؟

mohammad72
Guest
mohammad72

سلام دوست عزیز ببنید کارت شما GT 210 هست که اصلا قابلیت بالایی در اورکلاک نداره و اگر شرایط بهینه باشه و کارت شما هم از سیستم خنک‌کنندگی خوبی استفاده کنه، شاید بین 2 تا 5 درصد حداکثر افزایش کارایی داشته باشید.. در مورد خود مراحل اورکلاک، خیر مشکلی وجود نداره و دمای کارت تا 85 هم مجاز هست بالا بره … البته باید دقت کنید که تست استرس یا تست پایداری، باید حداقل 10 دقیقه باشه و بعد از اضافه کردن کلاک ها به صورت پلکانی، میزان تست بیشتر هم بشه در مورد کند شدن، احتمالا به سیستمتون برمیگرده… Read more »

b
Guest
b

کارت گرافیک 10افزایش دادم clock رو 5 افزایش دادمmemory دما بین60تا61 هست مشکلی جیزی نداره؟اول یکمی سیستم کند شد بعد که این برنامه ها روبستم درست شد