اپل قصد دارد محصولات خود را به طور کامل از مواد بازیافتی بسازد

تا حالا فکر کرده‎اید که گوشی شما از چه چیزی ساخته شده است؟ اگر بخواهیم منصف باشیم کمتر کسی به این چیزها اصلا فکر می‎کند. همواره صحبت‎هایی که از یک گوشی می‎شود در خصوص سخت‎افزار داخلی آن است مانند پردازنده‎ها، درایوهای ذخیره‎سازی و غیره و هرگز مواد سازنده در نظر گرفته نمی‎شوند. این روزها اکثر گوشی‎های هوشمند از ترکیب تقریبا 70 درصد عناصر جدول تناوبی ساخته شده‎اند که تا اکثر 62 مورد از آن‎ها را عناصر فلزی و اغلب تا 16 یا 17 درصد را عناصر کمیاب جهانی تشکیل می‎دهند.

اپل به تازگی گزارش مسئولیت خود در قبال حفظ محیط زیست برای سال 2017 را منتشر و اعلام کرده است که قصد دارد “به‎طور کامل از عملیات استخراج معادن در زمین” به منظور استخراج مواد لازم برای بخش تولید خود، دوری کند. این شرکت در گذشته با رسوایی‎هایی در خصوص استفاده از کودکان در معادن استخراج کبالت در کنگو روبرو شده بود، یعنی همان عنصری که این شرکت سپس خریداری و در دستگاه‎های خود استفاده می‎کرد. اپل در این گزارش تعهد می‎کند تولید محصولاتی را شروع کند که به طور کامل از مواد بازیافتی ساخته شده باشند و می‎گوید علت تغییرات آب و هوایی و منابع محدود زمینی است.

اهالی کوپرتینو یکی از پیشگامان در این تحول کامل به سمت استفاده از مواد بازیافتی و تولید با استفاده از فرآیند‎ها و سیستم‎های غیرآلوده‎کننده پیش می‎روند. لیزا جکسون مدیرعامل اپل در بخش مباحث محیط‎زیست، ابتکارات اجتماعی و سیاسی طی یک مصاحبه‎ی اختصاصی با نشریه‎ی Vice پذیرفته است که این شرکت در رابطه با این پروژه “اندکی نگران” است، چون آن‎ها ممکن است هنوز دقیقا ندانند چطور قادر به دستیابی به این هدف خواهند بود. او توضیح می‎دهد با این وجود هدف نهایی ساخت آیفون‎ها و گجت‎های دیگری است که به‎طور کامل از بازیافت قطعات بازیافتی ساخته شده‎اند که به دنبال طرح‎های جمع‎آوری و ارجاع محصولات اپل به دست آمده‎اند.

اپل از این حقیقت آگاه است که تنها در طول 10 تا 15 سال آینده، ما ممکن است قادر به استخراج بعضی از عناصر مهم از پوسته‎ی زمین نباشیم، عناصری که برای عملکرد گوشی‎های مدرن مهم هستند. نشریه‎ی Yale در سال 2013 به دنبال انجام تحقیقی مواد جایگزین ممکن برای 62 فلز داخل یک گوشی‎هوشمند را محک زد و جالب است بدانید جایگزین‎های محک شده عملکردی در حد مواد اصلی از خود نشان ندادند.

حتی اگر ما با محدودیت مواد روبرو نبودیم، استخراج از معادن یکی از مهم‎ترین کارهایی است که باعث آلودگی آب‎ها و خاک‎ها در سطح جهانی می‎شود که علت مواد رها و دور انداخته شده در طبیعت است. حتی نیازی نیست به شرایط کاری سخت در معادن یا قانونی بودن نیروی کاری داخل آن‎ها اشاره کنیم.

اپل امیدوار است که بتواند با اقدام خود نمونه‎ای جهانی برای سایرین باشد. این شرکت در حال حاضر کارخانه‎ها و زیرساخت‎های خود را تا حداکثر 96 درصد به انرژی تجدیدپذیر مجهز کرده است و آخرین گزارش این شرکت در خصوص مسئولیت نسبت به حفظ محیط‎زیست دستیابی به استاندارد بالاتری را برای شرکت‎هایی مانند سامسونگ، ال‎جی، گوگل و سایر غول‎های دنیای فناوری تعیین می‎کند. مسئولیت نسبت به حفظ محیط‎زیست از نظر عموم به عنوان یک عمل پسندیده‎ بوده که به طور گسترده پذیرفته شده است و به همین دلیل شرکت‎های زیادی در طی سال‎های آینده از نمایش قدرت خود در این زمینه غافل نخواهند بود.

لينک کوتاه: http://tech-news.ir/?p=65205
منبع: phonearena

ديدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی زیر را پاسخ دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.