اپل قصد دارد محصولات خود را به طور کامل از مواد بازیافتی بسازد

تا حالا فکر کرده‎اید که گوشی شما از چه چیزی ساخته شده است؟ اگر بخواهیم منصف باشیم کمتر کسی به این چیزها اصلا فکر می‎کند. همواره صحبت‎هایی که از یک گوشی می‎شود در خصوص سخت‎افزار داخلی آن است مانند پردازنده‎ها، درایوهای ذخیره‎سازی و غیره و هرگز مواد سازنده در نظر گرفته نمی‎شوند. این روزها اکثر گوشی‎های هوشمند از ترکیب تقریبا 70 درصد عناصر جدول تناوبی ساخته شده‎اند که تا اکثر 62 مورد از آن‎ها را عناصر فلزی و اغلب تا 16 یا 17 درصد را عناصر کمیاب جهانی تشکیل می‎دهند.

اپل به تازگی گزارش مسئولیت خود در قبال حفظ محیط زیست برای سال 2017 را منتشر و اعلام کرده است که قصد دارد “به‎طور کامل از عملیات استخراج معادن در زمین” به منظور استخراج مواد لازم برای بخش تولید خود، دوری کند. این شرکت در گذشته با رسوایی‎هایی در خصوص استفاده از کودکان در معادن استخراج کبالت در کنگو روبرو شده بود، یعنی همان عنصری که این شرکت سپس خریداری و در دستگاه‎های خود استفاده می‎کرد. اپل در این گزارش تعهد می‎کند تولید محصولاتی را شروع کند که به طور کامل از مواد بازیافتی ساخته شده باشند و می‎گوید علت تغییرات آب و هوایی و منابع محدود زمینی است.

اهالی کوپرتینو یکی از پیشگامان در این تحول کامل به سمت استفاده از مواد بازیافتی و تولید با استفاده از فرآیند‎ها و سیستم‎های غیرآلوده‎کننده پیش می‎روند. لیزا جکسون مدیرعامل اپل در بخش مباحث محیط‎زیست، ابتکارات اجتماعی و سیاسی طی یک مصاحبه‎ی اختصاصی با نشریه‎ی Vice پذیرفته است که این شرکت در رابطه با این پروژه “اندکی نگران” است، چون آن‎ها ممکن است هنوز دقیقا ندانند چطور قادر به دستیابی به این هدف خواهند بود. او توضیح می‎دهد با این وجود هدف نهایی ساخت آیفون‎ها و گجت‎های دیگری است که به‎طور کامل از بازیافت قطعات بازیافتی ساخته شده‎اند که به دنبال طرح‎های جمع‎آوری و ارجاع محصولات اپل به دست آمده‎اند.

  شکست سامسونگ به برند‌های چینی در بازار تبلت‌ها

اپل از این حقیقت آگاه است که تنها در طول 10 تا 15 سال آینده، ما ممکن است قادر به استخراج بعضی از عناصر مهم از پوسته‎ی زمین نباشیم، عناصری که برای عملکرد گوشی‎های مدرن مهم هستند. نشریه‎ی Yale در سال 2013 به دنبال انجام تحقیقی مواد جایگزین ممکن برای 62 فلز داخل یک گوشی‎هوشمند را محک زد و جالب است بدانید جایگزین‎های محک شده عملکردی در حد مواد اصلی از خود نشان ندادند.

حتی اگر ما با محدودیت مواد روبرو نبودیم، استخراج از معادن یکی از مهم‎ترین کارهایی است که باعث آلودگی آب‎ها و خاک‎ها در سطح جهانی می‎شود که علت مواد رها و دور انداخته شده در طبیعت است. حتی نیازی نیست به شرایط کاری سخت در معادن یا قانونی بودن نیروی کاری داخل آن‎ها اشاره کنیم.

اپل امیدوار است که بتواند با اقدام خود نمونه‎ای جهانی برای سایرین باشد. این شرکت در حال حاضر کارخانه‎ها و زیرساخت‎های خود را تا حداکثر 96 درصد به انرژی تجدیدپذیر مجهز کرده است و آخرین گزارش این شرکت در خصوص مسئولیت نسبت به حفظ محیط‎زیست دستیابی به استاندارد بالاتری را برای شرکت‎هایی مانند سامسونگ، ال‎جی، گوگل و سایر غول‎های دنیای فناوری تعیین می‎کند. مسئولیت نسبت به حفظ محیط‎زیست از نظر عموم به عنوان یک عمل پسندیده‎ بوده که به طور گسترده پذیرفته شده است و به همین دلیل شرکت‎های زیادی در طی سال‎های آینده از نمایش قدرت خود در این زمینه غافل نخواهند بود.

لينک کوتاه: http://tech-news.ir/?p=65205
منبع: phonearena

ديدگاه کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of