این مغزهای کوچک تولیده شده، به تحقیقات پزشکی کمک خواهند کرد

اگر شما بخواهید تاثیر داروها و پیوندها را بر روی مغز و بدون انجام آزمایش بر روی نمونه‌ای واقعی ببینید، به ناچار باید یک مغز الکترونیکی کوچک را بسازید که البته انجام چنین کاری نه‌تنها آسان نیست، بلکه هزینه‌ی بالایی نیز دارد. اما تکنیک جدید که محققین دانشگاه Brown موفق به انجام آن شده‌اند، این امکان را برای هر آزمایشگاهی به وجود می‌آورد تا آن‌ها خود بتوانند مغزهای کوچک را به جهت آزمایش، تولید نمایند.

تکنیک جدیدی که محققین توسعه داده‌اند، یک مغز مینیاتوری (با داشتن مجموعه‌ای از نورون‌های الکتریکی فعال) را با استخراج سلول‌ها از طریق سانتریفیوژ و سپس کاشت آن سلول‌ها را به وجود می‌آورد. برای حاصل شدن این مغز پیچیده و سه‌بعدی، شما تنها 2 تا 3 هفته باید انتظار بکشید و در عین حال، تنها 25 سنت برای مواد آن پرداخت خواهید کرد!

البته این مغز کوچک، نمی‌تواند انعطاف و قابلیت‌های آزمایش یک مغز واقعی (چیزی که برای آزمایش بسیار مفیدتر است) را داشته باشد، اما به قدری خوب طراحی شده تا بتوانید آزمایش‌های مختلفی را بر روی آن انجام داده و نتایجی واقعی را دریافت کنید. محققان امیدوارند تا این طرح و کشفی که آنها داشته‌اند، به بشر و توسعه‌ی دانسته‌های عصبی کمک کرده و از طرفی، هزینه‌های بسیار بالایی که محققین برای گرفتن تنها چند پاسخ کوچک انجام می‌دهند را نیز حذف کند.

حالا این احتمال وجود دارد که از این پس و با وجود چنین نمونه‌های ارزان و شبیه‌ساز مغز، شاهد نظریه‌ها و تئوری‌های مختلف دانشمندان در سراسر جهان باشیم.

لينک کوتاه: http://tech-news.ir/?p=27199
منبع: Engadget

مطالب مرتبط

ديدگاه کاربران

حرید هاست لینوکس - خرید دامنه ارزان