آموزش: چگونه اکانت گوگل یا جیمیل خود را پاک کنیم

یک جساب کاربری گوگل امکان دسترسی به بسیاری از سرویس‌های مختلف همچون یوتیوب، جیمیل، گوگل پلاس، گوگل درایو و … را فراهم نموده و در صورتی که کاربران بخواهند از حساب خود استفاده نکنند، بسیاری از سرویس‌های این شرکت دیگر همانند سابق نخواهد بود. البته ساخت این حساب کاربری کاملا رایگان بوده و حتی کاربران می‌توانند چندین حساب کاربری مختلف نیز داشته باشند. ولی اگر بخواهید به هر دلیلی حساب کاربری خود را پاک کنید، باید بدانید که انجام آن اصلا وقت‌گیر نیست.

پیش از پاک کردن حساب کاربری خود باید موراد زیر را در نظر بگیرید:

  • با انجام این کار، دیگر به سرویس‌های این شرکت همچون گوگل درایو، تقویم گوگل، گوگل پلاس و به صورت کلی سرویس‌هایی که به حساب کاربری گوگل نیاز دارند، دسترسی نخواهید داشت.
  • تمامی اشتراک‌های شما، ویدئوها و بسته‌هایی که از سایت‌هایی همچون یوتیوب خریداری کرده و یا برای داشتن امکانات بیشتر به گوگل پول پرداخت کرده‌اید، از بین خواهند رفت.
  • اطلاعات مربوط به مرورگر کروم و افزونه‌های آن و همینطور امکانات اضافی که بابت آنها پول پرداخت کرده‌اید، از دست خواهید دید.
  • اگر شما از یک گوشی‌هوشمند اندرویدی استفاده می‌کنید، با حذف کردن حساب کاربری گوگل، اطلاعات مربوط به بکاپ و دفترچه مخاطبین حذف خواهند شد.
  • و در نهایت اگر شما حساب کاربری خود را حذف کنید، دیگر قادر نخواهید بود مجددا حساب کاربری با همان نام کاربری قبلی ثبت‌نام نمایید.

کارهایی که پیش از حذف حساب کاربری باید انجام دهید:

delete-g-account-1

اگر از حساب کاربری خود به مدتی حتی کوتاه استفاده کرده باشید، احتمالا باید تصاویر، ایمیل‌ها و اطلاعاتی این‌چنینی را داشته و بخواهید آنها را ذخیره کنید. اگر حجم این اطلاعات بالا نیستند، این امکان وجود دارد که بخواهید مستقیما آنها را دانلود کنید، اما اگر حجم اطلاعاتی مورد نیاز شما بالاست، گوگل راه آسان برای تهیه نسخه‌ی پشتیبانی از آنها دارد:

  • حساب کاربری خود را با رفتن به آدرس accounts.google.com باز کنید.
  • در بخش “Personal info & privacy” بر روی گزینه‌ی “Control your content” کلیک کنید.
  • در این بخش نیز باید بر روی گزینه‌ی “Create archive” کلید تا عملیات ذخیره کردن اطلاعات شما آغاز گردد. در این بخش می‌توانید مشخص کنید که کدام بخش از اطلاعات شما باید ذخیره شوند.
  • همچنین در این بخش می‌توانید مشخص کنید که اطلاعات شما با چه شکلی در اختیار شما قرار گرفته و لینک آن را دریافت کنید.
  • در نهایت با توجه به حجم اطلاعات شما، عملیات ذخیره کردن وقت‌گیر خواهد بود

همینطور باید به یاد داشته باشید که اگر مدت زمان زیادی باشد که از این حساب کاربری استفاده کرده و حالا قصد پاک کردن آن را دارید، باید آدرس آن را که در اختیار شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف همچون بانک‌ها قرار داده‌اید، اصلاح کنید.

پاک کردن حساب کاربری

delete-g-account-2

پس از وارد شدن به حساب کاربری خود، در قسمت مربوط به تنظیمات حساب کاربری (Account Preferences)، بر روی گزینه‌ی پاک کردن حساب کاربری یا سرویس‌ها (Delete your account or services) کلیک کرده و گزینه‌ی “Delete Google account and data” را انتخاب کنید.

در این بخش اگر پیشنر اطلاعات مورد نظر خود را ذخیره نکرده باشید، با پنجره‌ای مبنی بر تهیه کردن نسخه‌ی پشتیبان از اطلاعات روبه‌رو خواهید شد که نشان می‌دهد گوگل به فکر از دست رفتن اطلاعات کاربران بوده است.

در نهایت، از شما پرسیده خواهد شد که از کار خود مطمئن بوده و واقعا قصد پاک کردن حساب کاربری خود به صورت رسمی را دارید که با تایید آن، حساب کاربری گوگل شما به صورت دائمی حذف می‌گردد.

حذف برخی از سرویس‌های خاص

delete-g-account-3

اگر بخواهید به جای پاک کردن حساب کاربری خود، برخی از سرویس‌ها را غیر فعال کنید، می‌توانید در قدم اول که در بخش قبلی توضیح دادیم، به جای گزینه‌ی “Delete Google accounts and data”، بر روی گزینه‌ی “Delete products” کلیک کنید. در این بخش این امکان برای شما وجود خواهد داشت تا سرویس‌های مورد نظر خود را حذف کنید. همچنین اگر بخواهید پس از حذف کردن حساب کاربری باز هم از برخی از سرویس‌های گوگل استفاده کنید، می‌توانید با اضافه کردن یک آدرس ایمیل دیگر به این بخش، به استفاده از سرویس‌های مورد نظر ادامه دهید.

بازگرداندن حساب کاربری که اخیرا حذف شده است

اگر شما حساب کاربری گوگل خویش را پاک کرده‌ و به هر دلیلی بخواهید آن را باز گردانید، این امکان وجود دارد که در همان لحظه این کار را انجام دهید.

برای این کار ابتدا باید به صفحه‌ی مربوط به کلمات عبور رفته و گزینه‌ی “I’m having other problems signing in” را انتخاب کنید. سپس در این صفحه باید دستورهای لازم را برای بازگردانی حساب خود انجام داده و ببینید که آیا امکان بازگرداندن حساب کاربری وجود دارد یا نه. فراموش نکنید که این احتمال وجود دارد که حساب کاربری شما قابل بازگرداندن نباشد. همینطور اگر شما برای استفاده از دیگر سرویس‌های گوگل، آدرس ایمیل دیگری غیر از حساب کاربری گوگل را وارد کرده باشید، دیگر امکان بازگرداندن حساب کاربری گوگل شما وجود نخواهد داشت.

لينک کوتاه: http://tech-news.ir/?p=41058
منبع: AndroidAuthority

ديدگاه کاربران

حرید هاست لینوکس - خرید دامنه ارزان