طوفان خورشیدی بزرگی در راه است؛ احتمال اختلال در سیستم GPS و شبکه‌ی برق‌رسانی

هم‌اکنون طوفان خورشیدی بزرگی در حال وقوع است که می‌تواند در روزهای آینده در سیستم GPS اختلال ایجاد کرده و در شبکه‌ی برق‌رسانی نیز مشکلاتی را به همراه داشته باشد. البته مردم در سراسر جهان می‌توانند شاهد شفق‌هایی زیبا باشند.

طبق اطلاعاتی که روز یکشنبه توسط سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا منتشر شد، انفجاری قوی و مغناطیسی در خورشید رخ داده که با سرعتی بیش از سرعت معمول به سوی زمین در حرکت کرده است. طبق گزارشات، این طوفان خورشیدی از ماه مارس و سپتامبر سال 2005 تا کنون، بی سابقه‌ترین طوفان خورشیدی بوده است.

منظره‌هایی که این آب‌ و هوای خورشیدی در سپیده‌دم خلق کرده، آسمان کشور آمریکا را بیش از هر زمانی زیباتر کرده بود. برخی از این مناظر زیبا توسط یکی از فضانوردانان آمریکایی با نام Scott Kelly که در ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار دارد، دیده و ثبت شده و در پستی کوتاه در صفحه‌ی شخصی خود، اعلام کرده که “تا به حال چنین چیزی ندیده بودم، واقعا تماشایی است”.

این مناظر زیبا از برخورد طوفان خورشیدی با بالاترین سطوح اتمسفر خلق می‌شود. همچنین رنگ قرمزی که دیده می‌شود، به علت فعالیت شدید خورشیدی در همین سطوح می‌باشد که نتیجه‌ی آن، پدید آمدن این شفق‌ها و مناظر دیدنی شده است.

طوفان‌های خورشیدی می‌توانند باعث اختلال در شبکه‌های ارتباطی و برق‌رسانی و به صورت کلی در تمامی سیستم‌های مخابراتی شود. خوشبختانه با توجه به صحبت‌های آقای Doug Biesecker در سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا، این اختلالات هیچ خسارتی را در پی نخواهند داشت و تنها شاید برای مدت کوتاهی باعث بروز مشکلاتی شوند. البته سیستم‌های الکتریکی خاصی نیز طراحی شده‌اند تا در این شرایط، بتوانند تا حد ممکن از این نوسانات جلوگیری کرده و این اختلالات را کنترل کنند.

زمانی که میدان‌های مغناطیسی مختلفی از خورشید به اطراف شلیک می‌شود، طوفان‌های خورشیدی و بادها می‌توانند باعث اختلالات زیادی شوند و در عین حال نیز مناظر فوق‌العاده‌ای را پیش روی افراد قرار دهند.

این طوفان خورشیدی، یکی از زیباترین مناظری بوده که در چند سال گذشته، شکل گرفته است.

ديدگاه کاربران

حرید هاست لینوکس - خرید دامنه ارزان