اطلاعات جدیدی از سیاره پلوتو منتشر شد: جریان یخ در کنار هیدروکربن مبهم و مه‌آلود

به تازگی NASA اطلاعات و تصاویری جدید از سیاره پلوتو را توسط کاوشگر بدون سرنشین New Horizons منتشر کرده که هوایی مبهم و مه‌آلود از جنس هیدورکربن را نشان می‌دهد. دانشمندان معتقدند که رنگ مایل به قرمز این سیاره دور افتاده، احتمالا به خاطر وجود همین لایه هیدروکربن باشد. اما چیز که موجب تعجب بسیاری از دانشمندان شده، وجود جریان‌های یخ در سطح این سیاره است که شباهت بسیار بالایی به یخچال‌های طبیعی دارد.

هیدروکربن مه‌آلود

یکی از بزرگترین و بهترین تصاویری که توسط این کاوشگر ثبت شده و به دست دانشمندان رسیده، این عکس دراماتیک و فوق‌العاده زیبا است که در تاریخ 15 ژولای و از فاصله‌ی 2 میلیون کیلومتری سیاره پلوتو ثبت شده است. اما جدا از زیبایی‌هایی که این تصویر دارد، یک موضوع فوق‌العاده در آن نفهته که مطرح کردن آن برای شما نیز جذاب باشد. نور پس‌زمینه که در قسمت پشتی سیاره پلوتو قرار گرفته، نور خورشید است که منظره‌ای فوق‌العاده را خلق کرده و البته به خوبی نشان می‌دهد که لایه‌ی بیرونی پلوتو، حدود 130 کیلومتر طول دارد. البته این لایه از دو بخش مختلف تشکیل شده که بخش اول آن حدود 80 کیلومتر و بخش دوم نیز حدود 50 کیلومتر اندازه دارد. پیشتر تصور میشد که پلوتو گرمای زیادی دارد و به لایه‌های مه‌آلود این اجازه را می‌دهد که تنها تا 30 کیلومتر تشکیل شوند اما حالا این فرضیه رد شده است.

pluto-haze

یک ویژگی مهم دیگر که در این تصویر دیده می‌شود و دانشمندان معتقدند که رنگ مایل به قرمز این سیاره به آن مربوط می‌باشد، وجود مولکول‌های تولین است. تولین‌ها گروهی از هیدروکربن‌ها هستندکه از تابش پرتو فرابنفش خورشید بر ترکیبات آلی مانند متان یا نیتروژن تشکیل می‌شوند و پس از رخ دادن این فرآیند و شکسته شدن مولکول‌های متان، مولکول‌های شکسته‌شده با یکدیگر ترکیب شده و هیدروکربن‌های جدید و البته بسیار پیچیده‌تری را همچون اتیلن و استیلن به وجود می‌آورند که با تراکم و فشرده شدن آنها در تاریکی، سطح سیاره پلوتو به شکل یخی در آمده است.

جریان‌های یخ که شباهت زیادی به یخچال‌های طبیعی دارند.

همچنین ناسا می‌گوید که ابزار LORRI که توانایی ثبت تصاویر فوق‌العاده با کیفیت در کاوشگر پلوتو را دارد، توانسته تصاویری از سطح سیاره پلوتو ثبت کند که در آن شاهد جریان‌ها و کوه‌های یخ عجیب و غریب از نیتروژن، متان و کربن موتواکسید هستیم. این مناطق که حالا Sputnik Planum نام دارد، شباهت بسیار بالایی به یخچال‌های طبیعی که همواره شاهد آنها در سیاره زمین هستیم، داشته و دلیل آن می‌تواند وضعیت زمین‌شناسی این سیاره باشد و به نظر می‌رسد که سطح فعالیت‌های در سیاره پلوتو بسیار فعالتر از آنچه پیش از 14 زولای تصور میشد، می‌باشد.

آقای Bill McKinnon رهبر تیمی که کاوشگر New Horizons را برای شناسایی پلوتو فرستاده، اذعان داشته که دمای منفی 390 درجه فارنهایت، می‌تواند باعث جریان کوه‌های یخی سطح پلوتو شده و همانند یخچال‌ها طبیعی باشد. وی ادامه داده، که کوه‌های یخی که حالا شاهد جریان آنها هستیم، قدمت زیادی ندارند و در تمام بخش‌های این سیاره دیده می‌شوند که احتمالا دلیل آن، فعالیت‌هایی باشد که در سال‌های بسیار دور در سطح پلوتو رخ داده است.

کوه‌های یخی جدید

pluto-haze-4@2x

بر اساس تصاویری که از فاصله‌ی 77,000 کیلومتری و به وسیله‌ی LORRI توسط کاوشگر New Horizons به ثبت رسیده، دانشمندان کوهی یخی را در منطقه Tombaugh Region مشاهده کرده‌اند که سطح آن حدود 110 کیلومتر پایینتر از سطح خود سیاره پلوتو می‌باشد! تیم موضوع دانشمندان را با چالشی جدید روبه‌رو کرده اما آنان معتقدند که این کوه‌های یخی، عمر کمی دارند و جوانتر از بقیه کوه‌ها هستند.

رنگ اشتباه سیاره پلوتو

pluto-haze-3

برای اینکه شکل ظاهری سیاره پلوتو بهتر قابل درک باشد، دانشمندان ناسا تصویر بالا را به کمک چهار عکسی که LORRI ثبت شده، ترکیب کرده و برای رنگ‌آمیزی آن نیز از اطلاعاتی که تلسکوپ رالف (Ralph Telescope) کاوشگر New Horizons ارسال کرده، استفاده کرده‌اند. بخش‌های سفیدی که مشاهده می‌کنید، همان جریان یخ‌ها هستند که احتمالا از دیگر مناطق وارد این بخش‌ها شده‌اند.

رنگ صحیح سیاره پلوتو

pluto-haze-1

برای نمایش شکل واقعی این سیاره و برای حس کردن تفاوت آن با شکل رنگ‌آمیزی شده، این تصویر که از فاصله‌ی 280,000 مایلی (450,000 کیلومتری) و توسط ابزار LORRI ثبت شده نیز توسط NASA منتشر شده تا شکل همه با شکل واقعی سیاره پلوتو آشنا شوند.

اما تصور می‌کنید که سطح سیاره پلوتو می‌تواند اطلاعاتی را در مورد گذشته زمین در اختیار دانشمندان قرار دهد؟ و آیا فکر می‌کنید که سیاره‌ای خارج از منظومه شمسی می‌تواند به خانه‌ی ما، سیاره زمین، ارتباطی داشته باشد؟ نظرات خود را با تک‌نیوز به اشتراک بگذارید.

 

لينک کوتاه: http://tech-news.ir/?p=22155
منبع: GizMag

ديدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی زیر را پاسخ دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.