بالاخره مایکروسافت تمامی ویرایش‌های مختلف Windows 10 را معرفی کرد!

بالاخره تابستان امسال، Windows 10 توسط مایکروسافت عرضه می‌شود و با نزدیک شدن به زمان عرضه‌ی نسخه‌ی جدید این سیستم‌عامل، مایکروسافت نیز ویرایش‌های مختلف این ویندوز را که قصد دارد عرضه کند، معرفی نموده است. البته این ویرایش‌ها شباهت بسیار زیادی با نسخه‌های مختلف ویندوز 7 و 8 نیز دارند.

اولین ویرایش از این سیستم‌عامل، Windows 10 Home نام دارد، نسخه‌ی مخصوص کامپیوترهای شخصی که در آن توجه زیادی به نیاز مصرف‌کنندگان شده و تمامی ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های جدید مایکروسافت در آن دیده می‌شود. از جمله‌ی مواردی که در این نسخه وجود دارد، می‌توان به Windows Hello، مروگر Microsoft Edge و دستیار شخصی Cortana اشاره نمود.

دومین ویرایش از ویندوز 10، Windows 10 Pro نام خواهد داشت که برای تبلت‌ها، لپتاپ‌های تبدیل شونده و کامپیوترهای شخصی عرضه خواهد شد و مناسب فعالیت‌های تجاری و سازمان‌های کوچک خواهد بود. البته تفاوت چندان زیادی بین نسخه‌های Home و Pro از این سیستم‌عامل نیست و تنها برخی ویژگی‌هایی که می‌تواند به فعالیت‌های اقتصادی کمک کند، در این نسخه از ویندوز 10 مشاهده می‌شود. همچنین، کاربران قادر خواهند بود تا در این نسخه، طیف وسیع‌تری از اپلیکیشن‌های مختلف را لایسنس نمایند.

Microsoft reveals full lineup of planned Windows 10 editions 2

حتما نام ویرایش بعدی از این سیستم‌عامل را نیز می‌دانید، Enterprise شباهت زیادی با نسخه‌ی Pro دارد و امکانات داخلی بیشتر، سبب شده تا این ویرایش از ویندوز، بیشتر مورد توجه افراد قرار بگیرد. مایکروسافت قصد دارد از این پس، یک بروزرسانی جدید را تحت عنوان “Windows Update for Business” برای نسخه‌های Enterprise و Pro عرضه کند، بروزرسانی جدیدی که کنترل بیشتری را برای افراد حرفه‌ای تر بر روی سیستم‌عامل خود به همراه خواهد داشت.

نسخه‌ی بعدی، Windows 10 Education نام دارد که بر پایه‌ی Windows 10 Enterprise طراحی شده و مناسب مدارس، مدیران، دبیران و دانش‌آموزان می‌باشد. برخی از ویژگی‌هایی که در این نسخه وجود دارد، سبب شده تا توجه افرادی که در سیستم‌های آموزشی حضور دارند، بیشتر به این نسخه جلب گردد. کاربرانی که از نسخه‌های Pro و Home استفاده می‌کنند نیز این امکان را خواهند داشت که ویندوز خود را به ویرایش Education ارتقاء دهند.

در نهایت، نام سیستم‌عامل این غول آمریکایی برای تلفن‌های همراه و تبلت‌ها، Windows 10 Mobile و Windows 10 Mobile Enterprise نام دارد که مایکروسافت اعلام کرده مناسب تبلت‌های کوچک و تلفن‌های هوشمند می‌باشد. البته هنوز تفاوت این نسخه‌ها و اینکه کدام نسخه‌ برای تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند عرضه می‌شود، مشخص نشده است.

مایکروسافت برنامه‌های زیادی با ویندوز 10 دارد. این شرکت بزرگ قصد دارد تا با تمام توان خود، به شعار “یک ویندوز برای همه” برسد. قرار است نسخه‌های بسیاری از ویندوز برای کسب و کارهای کوچک، ترمینال‌ها و پایانه‌ها، فرودگاه‌ها، دستگاه‌های خودپرداز، ربات‌های صنعتی و حتی دروازه‌ها (گِیت)، مورد استفاده قرار بگیرد.

ديدگاه کاربران

حرید هاست لینوکس - خرید دامنه ارزان