مایکروسافت در حال آزمایش پایگاه داده‌هایی در زیر آب است

اگر تاکنون وارد اتاق سرور شده باشید متوجه شده‌اید که خنک نگه‌ داشتن این اتاق از چه اهمیتی برخوردار است. باتوجه به امکاناتی که برای آن اتاق تعبیه شده، این اتاق ممکن است همچنان گرم بوده و یا این که به طور کامل توسط تجهیزاتی پیشرفته خنک شده باشند. حال همان اتاق سرور را با اندازه‌ای چند برابر تصور کنید و به پایگاه داده‌ای پیشرفته می‌رسید که برای خنک نگه‌داشتن این پایگاه داده کار بسیار سختی در پیش خواهد بود.

پایگاه‌های داده مکانی جدید نیستند و با توجه به پیشرفت هرروز تکنولوژی نیاز به آن‌ها روز‌به روز در حال افزایش است. شرکت‌های مختلف برای خنک نگه داشتن این پایگاه‌ها از روش‌های مختلف استفاده می‌کنند و برای کاهش هزینه‌ها مجبور به استفاده از روش‌های طبیعی هستند. به همین علت مایکروسافت تصمیم دارد تا در زیر آب به نگه‌داری از پایگاه‌های داده بپردازد.

در سال گذشته مایکروسافت این پروژه را به طور آزمایشی اجرا کرد و پایگاه داده‌ی خود را در زیر آب دریا راه انداخت؛ گزارش‌های مختلف حاکی از این بودند که این پروژه‌ی آزمایشی کار خود را با موفقیت پشت سرگذاشته اما هنوز جای کار زیادی دارد. حال سوالی که در اینجا پیش می‌آید این است که چرا باید در زیر آب این پایگاه‌ راه اندازی شود؟

شاید واضح‌ترین جواب مربوط به خنک نگه داشتن پایگاه است اما این تنها دلیل نبوده و نیست. حدود 50 درصد از جمعیت دنیا در کنار سواحل زندگی می‌کنند؛ حال اگر مایکروسافت موفق شود که پایگاه داده‌ی خود را در کنار همین سواحل و در زیر آب احداث کند به راحتی و بدون هیچ تاخیری اطلاعات در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. از طرفی دیگر مایکروسافت برای اینکار دیگر نیازی به خرید زمین‌های گران‌قیمت مکان‌های مختلف نخواهد داشت.

علاوه‌بر‌این، احداث چنین پایگاهی در زیر آب دریا کمتر از نود روز وقت خواهد برد و عمر آن‌ها نیز تا 20 سال خواهد بود؛ البته تکنولوژی در این 20 سال پیشرفت زیادی خواهد داشت به همین علت مایکروسافت قصد دارد هر 5 سال یک‌بار این پایگاه داده را به‌روز رسانی کند تا با مشکل جدیدی مواجه نشود. مایکروسافت هر 5 سال یک‌بار سرورهای موجود در این پایگاه را بیرون آورده و با سرورهای جدید عوض خواهد کرد.

شاید یکی سوال دیگری که در ذهن شما شکل گرفته این است که آیا این مسئله باعث صدمه دیدن به طبیعت نمی‌شود؟ مایکروسافت معتقد است که هیچ‌گونه ضرری از این طریق به طبیعت نخواهد رسید و آن‌ها امن‌ترین روش ممکن را انتخاب خواهند کرد. به‌هر‌حال مایکروسافت هنوز هم در حال انجام آزمایش‌های مختلفی است تا مطمئن شود علاوه بر مفید واقع شدن این‌کار هیچ‌گونه ضرری به محیط زیست وارد نشود.

ديدگاه کاربران

حرید هاست لینوکس - خرید دامنه ارزان