حذف گوشی‌های قاچاق از اول تیرماه

قاسم خورشیدی، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد: از اول تیرماه گوشی‌های قاچاق در شبکه مخابراتی کشور، قابل استفاده نخواهند بود زیرا زیرساخت‌های فنی برای اجرای طرح رجیستری گوشی‌های موبایل از سوی وزارت ارتباطات آماده شده است.

وی با اشاره به اینکه وزارت ارتباطات اجرای پروژه را از طریق برگزاری مناقصه، برونسپاری کرده است، گفت: هم اکنون شرکت‌هایی که قرار است این پروژه را اجرا و پشتیبانی فنی کنند مشخص شده اند.

به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا، قرارداد وزارت ارتباطات با این شرکت‌ها، نهایی شده و براساس پیش بینی صورت گرفته مطابق با قول وزیر ارتباطات، این پروژه از تیرماه امسال به صورت کامل و سراسری در کشور اجرایی می‌شود.

خورشیدی تصریح کرد: این پروژه از لحاظ فنی به شرکت‌های نرم‌افزاری و خدمات الکترونیک سپرده شده است: مجموع پروژه رجیستری گوشی‌های موبایل در ۳ سامانه مستقل گمرک، وزارت صنعت و وزارت ارتباطات پیگیری می‌شود که هریک از این سامانه‌ها باید در شرایط ایده‌آل قرار گیرند تا امکان اجرای پروژه به صورت کامل وجود داشته باشد.

وی با تاکید براینکه هر یک از این سامانه‌ها براساس یک کد مشترک، در ارتباط با یکدیگر قرار می‌گیرند ادامه داد: این موضوع باعث می‌شود از اول تیرماه، گوشی‌هایی که وارد شبکه ارتباطی کشور می‌شود در صورتی که به صورت قاچاق وارد شده و در سامانه گمرک ثبت نشده باشند، امکان دریافت خدمات سیم‌کارت از اپراتورهای موبایل را نداشته باشند.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا اظهار داشت: واردکنندگان گوشی‌های موبایل از آذرماه سال ۹۴ مکلف شده‌اند که شماره سریال گوشی‌هایی که وارد کشور می‌شود را در سایت مربوط به گمرک به ثبت برسانند، چنانچه شماره سریال گوشی‌هایی که وارد کشور می‌شود در سامانه گمرک ثبت نشده باشد، قاچاق تلقی می‌شود و امکان فعالسازی در شبکه مخابراتی کشور را نخواهند داشت.

خورشیدی با اشاره به اینکه این طرح شامل گوشی‌هایی که هم اکنون در اختیار مشترکان قرار دارد و در حال استفاده است، نمی‌شود، گفت: در این طرح، تنها گوشی‌هایی مدنظر قرار گرفته است که از تیرماه برای نخستین بار، سیم‌کارت در آنها قرار بگیرد. در عین حال برای گوشی‌هایی که به صورت قاچاق وارد بازار شده‌اند هم یک فرصت درنظر گرفته شده است که در صورت تمایل می‌توانند با پرداخت حقوق و عوارض در سامانه رجیستری کشور، ثبت شوند.

وی همچنین گفت: تمامی اطلاعات و دیتای مربوط به گمرک و معاملات گوشی‌های موبایل، در سامانه وزارت صنعت ثبت می‌شود و در صورتی که هر گوشی بخواهد در شبکه مخابراتی کشور فعال شود، به صورت الکترونیکی و در کسری از ثانیه از سوی سامانه رگولاتوری از سامانه وزارت صنعت، استعلام می‌شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا با بیان اینکه برای هر گوشی ۳ شناسه با قابلیت یک کد یکتا، تعریف شده، گفت: امکان هل و جعل شناسه‌های گوشی به صفر رسیده است. این امکان سبب می‌شود مشکلی که پیش از این برای رجیستری گوشی‌های موبایل اتفاق افتاده و شناسه گوشی قابل جعل بود، برطرف شود.

لينک کوتاه: http://tech-news.ir/?p=66251
منبع: mehrnews

مطالب مرتبط

ديدگاه کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of