محققین موفق به تولید پنلی شدند که می‌تواند کربن دی‌اکسید را به هیدروکربن تبدیل کند

محققین موفق به تولید پنلی شدند که می‌تواند کربن دی‌اکسید را به هیدروکربن تبدیل کند

هنگامی که به سلول خورشیدی فکر می‎کنید، یقینا فناوری را به ذهن می‎آورید که نور خورشید را به انرژی تبدیل می‎کند و حق هم می‎تواند با شما باشد. گرچه به نظر می‎رسد که محققان دانشگاه ایلینوی شیکاگو موفق به ایجاد سلول‎های خورشیدی شده‎اند که می‎توانند کاری بیشتر از این انجام دهند و قادر به این خواهند بود که دی‎اکسید‎کربن (CO2) را به سوخت هیدروکربنی تبدیل کنند.

تفکر پشت ساخت این سلول‎های خورشیدی تقلید عملکرد گیاهان است، تا نه تنها انرژی قابل حفظی ایجاد شود بلکه به دنبال آن از مقدار قابل توجهی از کربن جوی نیز کاسته می‎شود. طبق گفته‎ی امین صالحی دانشیار مهندسی صنعتی و مکانیکی در این دانشگاه “سلول خورشیدی جدید فتو ولتاییک نیست، بلکه فوتوسنتزی است. در عوض تولید انرژی از سوخت‎های فسیلی تا گاز گلخانه‎ای در یک مسیر یک طرفه‎ که امکان حفظ آن نیست، ما می‎توانیم حالا این فرآیند را برعکس کنیم و با استفاده از نورخورشید کربن جوی را به سوخت تبدیل کنیم.”

اعتقاد بر این است که با این سلول‎های جدید خورشیدی، هزینه‎ی تبدیل دی‎اکسید‎کربن به سوخت هزینه‎ی تقریبا مشابه‌ی با یک گالن بنزین خواهد داشت، یعنی تبدیل به انرژی قابل تجدید گرانقیمت‎تر نخواهد بود که می‎تواند باعث شود عدم نیاز به سوخت‎های فسیلی شکل گیرد. این محققان هم‎چنین اشاره به این دارند که استفاده از این فناوری در سیاره‎ی مریخ می‎تواند مفید باشد، از این نظر که جو آن سیاره اکثرا از CO2 تشکیل شده است.

باید صبر کرد و دید که چه زمان و کجا این فناوری مورد استفاده قرار خواهد گرفت، ولی پیشنهاد استفاده‎ی آن در مزارع خورشیدی می‎شود، گرچه از آن می‎توان در کاربردهای مقیاس کوچکتر نیز استفاده کرد، ولی بدون شک این فناوری می‎تواند تحول عظیمی ایجاد کند.

 

لينک کوتاه: http://tech-news.ir/?p=47599
منبع: ubergizmo

ديدگاه کاربران

حرید هاست لینوکس - خرید دامنه ارزان