دانشمندان قصد دارند ساختمان‌هایی از جنس استخوان بسازند

شهری ساخته شده از استخوان و پوسته تخم‌مرغ به نظر می‌رسد که آخرین اقدام در حماسه فانتزی‌های پرهزینه باشد، اما این ایده می‌تواند از افزایش جمعیت رو به رشد شهرهای ما حمایت کند و انتشار کربن را با این روند کاهش دهد. بر اساس آمار و تحقیقات دانشگاه کمبریج، مواد معمولی مانند بتن و فولاد تقریبا 10 درصد از انتشار کربن جهانی را به خود اختصاص می‌دهند. حتی قبل از رسیدن به مرحله ساخت، هر دو ماده به دمای بالا و همچنین انرژی زیادی نیاز دارند تا تهیه شوند. محققان امیدوارند که استخوان و پوسته تخم‌مرغ مصنوعی که از پروتئین و مواد معدنی ساخته شده، می‌تواند روزی جایگزین مصالح ساختمانی سنتی شود.

مهندس زیستی دکتر Michelle Oyen از گروه مهندسی کمبریج می‌گوید: «در حالیکه انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از مسافرت‌های هوایی بسیار مهم است، به مراتب بیشتر ناشی از تولید بتن و فولاد است که البته بسیاری از شهرها از این مصالح ساخته شده‌اند». تیم او به دنبال بیومیمتیک هستند تا فرآیندهای بیولوژیکی را در آزمایشگاه تکرار کنند. آن‌ها به تازگی نمونه‌های مصنوعی از استخوان و پوسته تخم‌مرغ ساخته‌اند که می‌توانند به راحتی در یک مرحله و در دمای اتاق بزرگ شوند.

از این ترکیب مواد زیستی منافعی حاصل می‌شود. استخوان حدود نیمی از پروتئین و نیمی از مواد معدنی ساخته شده است: پروتئین باعث سفتی و سختی ساختار استخوان شده در حالیکه مواد معدنی علاوه بر سفتی آن باعث مقاومت در برابر آسیب می‌شود. (مزیت دیگر آن نیز این است که استخوان‌ها قادرند خود را در مقابل آسیب‌های نور بهبود بخشند). حدود 95 درصد مواد معدنی پوسته تخم‌مرغ نیز باعث سفتی آن می‌شود اما تاثیر مقدار کم پروتئین آن هنوز هم فوق‌العاده شدید است.

خانه‌ای که از پوسته تخم‌مرغ ساخته شده تا اواخر این دهه آماده نخواهد شد. کلاژن مورد نیاز تیم Oyen از منابع طبیعی حیوانات به دست می‌آید و تحقیقات بیشتری لازم است تا ببینند که آیا پروتئین‌های غیرحیوانی یا به طور کامل مصنوعی می‌توانند به جای کلاژن طبیعی مورد استفاده قرار گیرند یا نه.

وی همچنین افزود: «موضوع دیگری که وجود دارد صنعت ساخت این مواد باید بسیار محافظه کارانه باشد. تمام استانداردهای ساختمانی موجود ما در ذهن با بتن و فولاد ساخته شده‌اند. ساخت ساختمان با مصالح جدید به معنی بازنگری کامل در کل صنعت است. اما اگر خواستار کاهش انتشار کربن باشیم، باید چنین کاری را انجام دهیم».

لينک کوتاه: http://tech-news.ir/?p=44443
منبع: engadget

مطالب مرتبط

ديدگاه کاربران

حرید هاست لینوکس - خرید دامنه ارزان