سامانه تشخیص گوشی تلفن قاچاق از غیرقاچاق راه‌اندازی شد

باتوجه به مشکلاتی که در تشخیص گوشی تلفن همراه قاچاق از غیرقاچاق وجود دارد، گمرک ایران در خصوص نحوه تشخیص گوشی‌‌های قاچاق از غیرقاچاق توضیحاتی ارائه داد و اعلام کرد: سامانه ثبت و دریافت شماره سریال گوشی‌های تلفن وارداتی که از دستاوردهای سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در گمرک است گام مهمی در اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی محسوب شده و با اجرایی شدن آن قدم بزرگی در مبارزه با قاچاق کالا برداشته خواهد شد و برنامه گمرک ایران بهره‌گیری از سامانه‌های هوشمند گمرکی برای ردیابی کالاهای قاچاق از غیرقاچاق در سایر گروه‌های کالایی است.

استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن‌همراه جهت تشخیص گوشی‌های قاچاق از غیر قاچاق از طریق لینک مخصوص استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه وارداتی که در سایت رسمی گمرک ایران به نشانی www.irica.ir قرار داده شده، و همچنین از طریق سامانه پیامکی 30008887 امکان‌پذیر است.

بر این اساس ارائه شناسه بین‌المللی گوشی‌های تلفن همراه توسط واردکنندگان در گمرک الزامی شده است و تمامی دستگاه‌های موبایل دارای قابلیت اتصال به شبکه مخابراتی  GSM، دارای این کد 15 رقمی مختص به خود هستند. نحوه استعلام به این صورت است که شماره شناسه 15 رقمی گوشی تلفن‌همراه به شماره پیامک یا لینک مخصوص استعلام ارسال می شود.

  اجرایی نشدن رجیستری گوشی‌های موبایل به دلیل عدم آمادگی اپراتورها

در این کد 15 رقمی اطلاعات مربوط به مدل گوشی، شرکت سازنده، کشور سازنده و… وجود داشته و گوشی‌های تلفن همراه با این کد در شبکه‌های مخابراتی ثبت می‌شوند که بر روی بسته‌بندی دستگاه تلفن همراه یا عموما در زیر باطری تلفن همراه، این کد قابل مشاهده بود و یا با شماره‌گیری #??#* تلفن همراه کد 15 رقمی شناسه گوشی تلفن همراه (IMEI) نمایش داده می‌شود.

پس از ارسال این کد، سپس پیامکی که در رابطه با ثبت یا عدم ثبت شناسه استعلام شده از پنجره واحد تجاری گمرک ارسال می‌شود و پس از آن، امکان استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن همراهی که از ابتدای سال‌جاری به صورت رسمی وارد کشور شده است، فراهم می‌شود.

لينک کوتاه: http://tech-news.ir/?p=65199
منبع: farsnews

ديدگاه کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of