کانال‌های تلگرامی باید شناسه الکترونیکی محتوای دیجیتال دریافت کنند

سیدمرتضی موسویان، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد اعلام کرد: زیرساخت لازم برای اجرای مصوبه شورایعالی فضای مجازی در احراز هویت دارندگان کانال‌های تلگرامی آماده می شود.

وی با اشاره به بررسی صلاحیت ادمین‌های کانال‌های تلگرامی با بیش از ۵۰۰۰ عضو، گفت: ما از قبل بستری را به نام samandehi.ir داشتیم که تا ۱۰ روز دیگر برای ثبت اعتبار ادمین شبکه‌های آماده فعالیت می‌شود. البته در حال حاضر این سامانه برای شبکه اجتماعی اینستاگرام آماده شده است.

موسویان با تاکید بر رباتی که برای شبکه اجتماعی تلگرام در حال نوشتن است، گفت: با استفاده از این ربات، در صورتی که فردی اظهار می‌کند کانالی متعلق به اوست، ما او را اعتبارسنجی کنیم. ما اصرار داریم کسی به جایی به صورت فیزیکی مراجعه نکند و همه کارها از طریق سامانه انجام شود.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد تاکید کرد که این کار، به معنای ثبت اعتبار است نه صدور مجوز؛ در واقع ما هویت دارنده کانال را ثبت می‌کنیم و از او، زمینه فعالیت کانالش را می‌پرسیم که بعد بتوانیم آن را معرفی کنیم.

به گفته وی، کانال‌های برتر تشویق خواهد شد و مورد حمایت قرار خواهد گرفت. در این راستا، این خود مردم هستند که باید به در اجرای این کار کمک کنند. کدی به نام «شامد» (شناسه الکترونیکی محتوای دیجیتال) به کانال تلگرامی ثبت شده داده خواهد شد. این شامد در واقع یک کد یونیک است که کار اعتبارسنجی کانال را انجام خواهد داد.

موسویان تصریح کرد: با این کد، وقتی شما روی پروفایل کانال کلیک می‌کنید، به سامانه‌ای که ما تهیه کرده‌ایم، راهنمایی می‌شوید و آنجا مشخصات دارنده کانال را می‌بینید. در این صورت حقوق مالکیت معنوی‌ و مادی فردی که زحمتی را در آن کانال می‌کشد، حفظ خواهد شد.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد یادآور شد: هویت کسانی که ۵۰۰۰ فالوئر در کانال‌شان دارند، الزاما باید به ثبت برسد. چنانچه این کانال ها کد شامد نگیرند، غیرقانونی تلقی خواهند شد و در این صورت ضابطین قضایی این حق را دارند که جلوی فعالیت آنها را بگیرند. اما کانال‌هایی هم که کمتر از این تعداد فالوئر دارند، می‌توانند کانالشان را به ثبت برسانند و هیچگونه مانعی برای این کار وجود ندارد.

وی در خصوص احراز هویت دارندگان کانال گفت: برای این کار ما مشخصات فرد را از سازمان ثبت احوال می‌گیریم و نیز می‌بایست شماره تلفنی را هم که متعلق به خودش است، به ما بدهد تا ما با استعلامی که از اپراتور مربوطه و از طریق دیتابیس آن می‌گیریم، برایمان مشخص شود که شماره تلفنی که کانال را با آن رجیستر کرده، متعلق به خود آن فرد است. همین کفایت می‌کند.

لينک کوتاه: http://tech-news.ir/?p=57156
منبع: mehrnews

مطالب مرتبط

ديدگاه کاربران

حرید هاست لینوکس - خرید دامنه ارزان