پردازنده

شرکت AMD با قرار دادن پردازنده و گرافیک در کنار هم یک سوپر چیپ می‌سازد

شرکت ای‎ام‎دی (AMD) به عنوان یک تهدید جدی برای اینتل در بحث ساخت چیپ برای سرور‎ها بیشتر از یک دهه‎ی قبل شکل گرفت، ولی بعد از یکسری قضاوت‎های اشتباه و ساخت چیپ‎های ضعیف، آینده‎ی کسب و کار این شرکت در بخش سرورها به تار مویی بند است.

حالا، ای‎ام‎دی کسب و کار چیپ سرور خود را با پردازنده‎ی در پیش روی Zen دوباره احیا خواهد کرد که از آن در کامپیوترهای شخصی نیز استفاده می‎شود. ای‎ام‎دی با ساخت Zen دست به خلاقیت می‎زند و این پردازنده‎ی مرکزی را با یک پردازنده‎ی گرافیکی با عملکرد بالا ترکیب می‎کند تا یک سوپر چیپ برای انجام وظایف سنگین بسازد.

مدیرعامل ای‎ام‎دی خانم لیزا سو در روز 5 شنبه اعلام کرد که “منصفانه‎ است که بگوییم ما به این قضیه واقعا اعتقاد داریم که می‎توانیم یک پردازنده‎ی بالا رده را با یک پردازنده‎ی گرافیکی قدرتمند با هم ترکیب کنیم.”

اظهارات سو در پاسخ به سوال فردی بود که سوال کرده بود آیا ای‎ام‎دی در نهایت پردازنده Zen خود را با یک GPU مبتنی بر معماری در پیش روی Vega به منظور ساخت یک چیپ بزرگ برای سرورهای شرکتی و انجام فوق محاسبات، ترکیب خواهد کرد یا خیر.

سو گفت “یقینا، زمانش فرا خواهد رسید. دوره‎ای است که در آن ترکیب این دو فناوری بسیار منطقی است.”

این اولین باری نخواهد بود که ای‎ام‎دی یک مگا چیپ ساخته است. این شرکت قبلا نیز پردازنده‎ها و پردازنده‎های گرافیکی خود را با هم ترکیب کرده تا چیپ‎های سفارشی برای کنسول‎های بازی ایکس‎باکس وان و پلی‎استیشن 4 بسازد. تراشه‎ی 5 میلیارد ترانزیستوری ایکس‎باکس وان از یک پردازنده‎ی هشت هسته‎ای ای‎ام‎دی تحت نام رمزی جگوار و یک پردازنده‎ی گرافیکی سری رادون این شرکت استفاده می‎کند.

پردازنده‎های گرافیکی در بعضی از سریع‎ترین کامپیوترهای دنیا به عنوان کمک پردازنده برای اعمالی هم‎چون شبیه‎سازی آب‎ و هوا، پیش‎بینی امور اقتصادی و طراحی سلاح، استفاده می‎شوند. گوگل هم‎چنین از آن‎ها در مراکز داده‎های خوب به منظور انجام وظایف مرتبط با یادگیری عمیق استفاده می‎کند. شرکت انویدیا حوزه‎ی فوق محاسبات را تحت کنترل گرفته است در حالی‎که ای‎ام‎دی با پردازنده‎های گرافیکی عملکرد بالای FirePro خود در این زمینه سعی می‎کند تلاشی از خود نشان دهد.

ولی مگاچیپ ترکیبی ای‎ام‎دی بی‎همتا خواهد بود. انویدیا دارای پردازنده‎های گرافیکی با عملکرد بالا است ولی در حوزه‎ی پردازنده‎ها‎ی مرکزی حرفی برای گفتن ندارد. پردازنده‎های اینتل دنیای سرورها را اشغال کرده‎اند، ولی به همراه آن پردازنده‎‎ی گرافیکی دیده نمی‎شود. در برخی از ابر کامپیوترها پردازنده‎های گرافیکی شرکت انویدیا و پردازنده‎های اینتل به صورت ترکیبی استفاده می‎شوند.

  شرکت AMD در مراسم CES کارت‌های گرافیک قدرتمند با پلت‌فرم VEGA معرفی می‌کند

اینتل یک مگا چیپ برای فوق محاسبات به اسم Xeon Phi 7290 با 72 هسته ارائه داده است، ولی به همراه آن پردازنده‎ی گرافیکی دیده نمی‎شود.. Xeon Phi دارای پردازنده‎های سری Atom اینتل و پردازنده‎های برداری برای انجام محاسبات پیچیده است.

ساخت یک مگا چیپ برای شرکت ای‎ام‎دی یک قمار بزرگ خواهد بود. تراشه‎ای که از یک پردازنده و GPU جداگانه استفاده کند، قیمتی رقابتی خواهد داشت و وجود آن باعث کاهش نیاز شرکت‎ها برای خرید چیپ‎های مجزا خواهد شد.

ای‎ام‎دی در ساخت چیپ‎های سرور با معرفی چیپ‎های 64 بیتی در سال 2003 و اندکی بعدتر چیپ‎های دو هسته‎ای به یک شرکت مهم تبدیل شد، ولی تاخیرها و عدم موفقیت در چیپ‎های مبتنی بر هسته‎ی بولدوزر (Bulldozer) در نهایت تلاش‎های این شرکت را در بخش سرور نابود کرد.

با اعتقاد به این‎که چیپ‎های مبتنی بر معماری ARM آینده‎ی سرورها خواهد بود، ای‎ام‎دی به شکل غیر قابل توضیحی توسعه‎ی چیپ‎های سرور x86 را رها کرد. ولی چیپ‎های ARM به سرورها راه نیافت و اینتل از نبود ای‎ام‎دی نهایت استفاده را کرد. اینتل بیش از 90 درصد بازار تراشه‎های سرور دنیا را تحت کنترل دارد.

نقشه‎های ای‎ام‎دی در بحث سرورها به معماری x86 برگشته و Zen در این حوزه هیجانی به وجود آورده است. به گفته‎ی مدیرعامل این شرکت اولین سرورهای مبتنی بر Zen در نیمه‎ی اول سال بعدی میلادی توسط چندین فروشنده به بازار ارائه خواهد شد. این چیپ‎ها در سیستم‎های دو سوکتی ساخت ای‎ام‎دی و سرور سازها محک زده شده‎اند و نتایج به گفته‎ی “سو” دلگرم‎کننده است.

به گفته‎ی خانم لیزا سو، این شرکت چیپ‎های سرور را برای بازارهای منتخب در عوض تمرکز بر تمامی بخش‎های مختلف، خواهد ساخت. برخلاف اینتل، شرکت ای‎ام‎دی منابع غنی در اختیار ندارد و در ابتدا باید بر بازارهایی تمرکز کند که اعتقاد دارد بیشترین سود را برای آن‎ها در پی خواهد داشت.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی زیر را پاسخ دهید *